9 tipov ako sa vyspať, ak vás v noci páli záha

Pálenie záhy v noci postihuje až 4 z 5 ľudí, ktorí pravidelne trpia pálením záhy a refluxom. Vyskúšajte našich 7 tipov na úľavu od nočného pálenia záhy.

žena leží

Čo je to vlastne pálenie záhy?

Pálenie záhy, známe aj ako pyróza, predstavuje nepríjemný pocit pálenia alebo horúčosti, ktorý môže vyžarovať z hrudníka až do hrdla. Je vyvolaný a ovplyvnený rôznymi faktormi vrátane stravy, životného štýlu a zdravotného stavu. Jednou z najčastejších príčin pálenia záhy je gastroezofageálny reflux (tzv. GERD – gastroesophageal reflux disease). Ide o stav, pri ktorom sa kyslý obsah žalúdka vracia späť do pažeráka, čo môže podráždiť sliznicu pažeráka a spôsobiť pálenie záhy.

Ďalšími príčinami môže byť stres, tesné oblečenie, fajčenie, tehotenstvo (rastúci plod tlačí na žalúdok) alebo konzumácia niektorých potravín a nápojov (káva, alkohol, pikantné, sladké či korenené jedlá), ktoré môžu zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny.

Tip: Trávite čas pred spaním na sociálnych sieťach? Pozor na kvalitu vášho spánku

Najčastejšie príznaky nočného pálenia záhy

Ak sú vám známe alebo sa v noci budíte s nasledujúcimi príznakmi, je zrejmé, že aj vy patríte k ľuďom, ktorí trpia nočným pálením záhy:

  • kyslá alebo horká pachuť v ústach
  • pálenie alebo bolesť hrdla
  • bolesť na hrudi alebo ťažkosti s prehĺtaním

Ako vzniká nočné pálenie záhy

Ak sa nepríjemné pocity a horká pachuť objavujú aj v noci, dokážu spánok výrazne znepríjemniť, či dokonca ho úplne vylúčiť. Mnohí ľudia dokonca zisťujú, že ich záha páli v noci ešte viac. Prečo je to tak? Odpoveď sa skrýva vo fyzikálnych zákonoch. Keď totiž ležíte, na potravu, ktorá prechádza tráviacim systémom, prestáva pôsobiť gravitácia.

žena spí

Ležanie taktiež uľahčuje prestupu žlče a kyseliny do pažeráka, čo sa následne prejaví ako pálenie záhy. Okrem toho k refluxu prispievajú i fyziologické faktory spánku, ako je znížená frekvencia prehĺtania, menšie množstvo slín a ležanie na chrbte.

Samozrejme, na trhu nájdeme veľa voľnopredajných prostriedkov určených na tento problém. Avšak ešte skôr, ako siahnete po tabletkách, skúste tomuto problému predísť určitými opatreniami. Niekedy stačí naozaj málo a príjemné prekvapenie v podobe pozitívneho výsledku sa dostaví nečakane rýchlo.

Tipy na zabránenie nočnému páleniu záhy

Niekedy stačí na prevenciu nočného pálenia záhy urobiť len niekoľko malých zmien v životnom štýle.

1. Večerajte skôr a menšie porcie - Večeru si doprajte aspoň 3 až 4 hodiny pred plánovaným uložením do postele. To vám poskytne dostatok času na jej strávenie a tým aj úplné vyprázdnenie žalúdka predtým, ako si ľahnete spať. Neprejedajte sa a vyhnite sa pikantným či ťažko stráviteľným jedlám.

2. Spite na ľavom boku s vyvýšenou hornou časťou tela - zdá sa, že táto poloha pomáha zmierniť nočné príznaky pálenia záhy. Ak totiž ležíte v posteli v jednej rovine, hrdlo i žalúdok sú na rovnakej úrovni, čo uľahčuje žalúdočným kyselinám vrátiť sa naspäť do pažeráka a vyvolať tak pálenie záhy.

žena s vankúšom

Položte si ďalšie vankúše pod hornú časť tela tak, aby ste si zdvihli hlavu o 6 až 8 cm vyššie ako brucho, alebo použite klinovitý, prípadne tehotenský vankúš.

3. Zhoďte pár kilogramov – priberanie na váhe pálenie záhy zhoršuje, ale keď úspešne schudnete čo i len 2 kg, môžete si uľaviť od príznakov pálenia záhy.

4. Noste voľnejšie oblečenie - tesné oblečenie, najmä v oblasti pása, môže vyvíjať tlak na žalúdok, čo vedie k príznakom pálenia záhy, preto si obliekajte pohodlné, voľnejšie šaty a nesťahujte si príliš opasok.

5. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré u vás vyvolávajú pálenie záhy ide predovšetkým o alkohol, nápoje s obsahom kofeínu (kolové nápoje, káva, čierny čaj), čokoláda, kakao, mäta pieporná, cesnak, cibuľa, citrusy, mlieko, mastné, korenené, mastné alebo vyprážané jedlá či paradajkové omáčky a polievky).

6. Nejedzte v strese - ak jete v zhone, žalúdok produkuje viac žalúdočných kyselín. Doprajte si dostatok času na pokojné stolovanie a vychutnávanie jedla.

7. Pri jedle seďte vzpriamene - správna poloha pomôže zabezpečiť, aby sa jedlo dostalo do žalúdka a strávilo sa.

8. Dbajte na to, aby ste jedlo vždy dôkladne prežuli - čím viac jedlo prežúvate, tým menej žalúdočnej kyseliny je potrebnej na jeho strávenie. Tým sa zároveň znižuje riziko úniku prebytočnej žalúdočnej kyseliny do pažeráka počas spánku.

9. Po jedle si hneď neľahnite, ale zostaňte vzpriamení - znížite tak riziko návratu kyseliny do pažeráka. Rovnako sa vyvarujte zohýbaniu alebo zdvíhaniu ťažkých predmetov.

Tip: Poobedný útlm alebo prečo bývame po obede ospalí + tipy ako to prekonať

Google+