Prečo sa dieťa v noci budí + ako si s tým poradiť

Nočné prebúdzanie je normálnou súčasťou spánkového cyklu. Dieťa by však malo byť schopné opäť zaspať. Ak to tak nie je, vieme prečo a ako to napraviť.

dieťa s mackom

Dieťa sa budí a nedokáže zaspať samo

Často sa problém skrýva v tom, že sa vaša ratolesť spolieha na to, že jej pri zaspávaní pomôžete vy alebo iná pomôcka. Aj preto môže mať problém s opätovným zaspávaním, najmä v prípade, že sa zobudí v skorých ranných hodinách a tento upokojujúci faktor nie je poruke.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo naučiť dieťa, aby dokázalo zaspať samo. Ak sa totiž jeho nočné budenie stane pravidelným, v budúcnosti to môže viesť až k problémom so správaním a zvládaním emócií či dokonca k ťažkostiam s učením.

Náš tip: Nočné mory u detí: Vieme, ako s nimi bojovať

Čo spôsobuje detskú nespavosť v nočných hodinách

Neschopnosť zaspať v noci po prebudení sa z času na čas objaví u ktoréhokoľvek dieťaťa. Môže to súvisieť s bežnými zdrojmi detskej úzkosti, ako sú napríklad obavy zo školských písomiek, strach z nebezpečných situácií alebo prírodných katastrof. Podľa toho, čo spôsobuje detskú nespavosť, môžeme príčiny rozdeliť nasledovne:

  • Fyziologické potreby – najmä v prvých rokoch života sa deti budia kvôli tomu, že sú hladné, smädné alebo potrebujú prebaliť.
  • Bolesti súvisiace s rastom – potrápiť dokážu aj rastúce zúbky či bolesti súvisiace s prudkým rastom kostí.
  • Strach a nočné mory – stačí, aby si dieťa vypočulo strašidelný príbeh alebo videlo drastické scény v televízii či počítačovej hre a jeho fantázia začne naplno pracovať. Mnohé deti zase majú strach z tmy alebo sa budia po nočných morách.
  • Zmeny v rutine – spánkový cyklus dieťaťa môže ovplyvniť aj akékoľvek vybočenie z bežného režimu, trebárs dovolenka, choroba alebo zmena času spánku.

Ako naučiť dieťa opäť zaspať samo

  • Zaistite dieťaťu vhodné prostredie na spanie – to zahŕňa správne zvolený detský matrac, optimálnu teplotu v izbe a pohodlné pyžamo. Vyhnite sa tiež nadmernému hluku alebo svetlu, ktoré by mohli rušiť jeho spánok.
  • Zbavte sa pomôcok na zaspávanie - niektoré deti môžu mať problém zaspať bez plyšového zvieratka, upokojujúcej hudby, zapnutého svetla alebo bez toho, aby ste pri nich sedeli.

chlapec spí

  • Ak to však nemajú k dispozícii, keď sa v noci zobudia, môže mať problém opäť zaspať. Preto postupne odstráňte všetky pomôcky na spanie, bez ktorých sa dieťa nevie samo zaobísť. Biely šum alebo tichá hudba sú v poriadku, pokiaľ hrajú celú noc alebo si ich dieťa vie samo zapnúť.
  • Rozprávajte sa spolu o tom, čo dieťa prežíva – vyhraďte si každý deň čas na rozhovor o tom, čo ho trápi. Nechajte ho vyrozprávať sa a pokúste sa nájsť spolu riešenia jeho problémov.
  • Zaveďte pravidelný režim pred spaním - zaužívaná rutina pred spaním je kľúčom k tomu, aby dieťaťu pomohla prejsť z času hier na čas spánku. Predvídateľný režim zároveň pomáha dieťaťu signalizovať, že je čas začať sa ukladať na spánok.
  • Spoločné čítanie rozprávok alebo spievanie pesničiek dodáva dieťaťu pocit bezpečia, čím účinne zmierňuje prípadné obavy a úzkosť.
  • Obmedzte čas strávený pred obrazovkou – bez ohľadu na to, či ide o televízor, tablet alebo mobil. Modré svetlo z obrazoviek stimuluje mozog a tým sťažuje zaspávanie a nepretržitosť spánku. Preto vypnite všetky obrazovky aspoň 1 až 2 hodiny pred spaním, aby ste dieťaťu pomohli pripraviť sa na spánok.
  • Dodržujte pravidelný čas spánku a bdenia ak budete ukladať dieťa spať a následne ho budiť približne v rovnakom čase každý deň, pomôže to udržať jeho vnútorné hodiny v pravidelnom režime. Platí to aj počas víkendov a prázdnin, rovnako ako v dňoch školského vyučovania.
  • Dodržujte skorý a krátky poobedný spánok - ak má dieťa v noci problémy so spánkom, snažte sa, aby jeho poobedný spánok nebol dlhší ako 20 minút.

dievčatko leží

  • Zároveň by malo dieťa odpočívať v skorých popoludňajších hodinách. Dlhší a neskorší spánok môže deťom sťažiť zaspávanie po nočnom prebudení.
  • Dajte dieťaťu primeranú večeru v správnom čase - dbajte na to, aby dieťa dostalo sýtu, ale nie ťažko stráviteľnú večeru vo vhodnom čase. Pocit hladu alebo naopak preplneného žalúdka pred spaním môže spôsobiť, že dieťa bude nespokojné alebo sa bude cítiť nepríjemne, takže sa bude v noci budiť a nebude môcť zaspať.
  • Nepodávajte dieťaťu nápoje krátko pred spaním – inak ho bude prebúdzať prirodzená potreba navštíviť toaletu.
  • Po prebudení mu poskytnite upokojenie a podporu - ak sa dieťa v noci zobudí, pomôžte mu upokojiť sa bez toho, aby ste ho pritom vzali do svojej postele. Dajte mu pocítiť, že je v bezpečí, a buďte pri ňom, kým sa neupokojí.

Buďte trpezliví, aj toto obdobie sa raz skončí

Hoci nočné prebúdzanie u detí a následné problémy so zaspávaním predstavujú pre rodičov mimoriadne náročné chvíle, uvedomte si, že ide len o časovo ohraničené obdobie. V prípade, že ho spôsobujú rastové bolesti, sa samo prirodzene skončí. Ak sú však na príčine rôzne strachy alebo stresy, neodkladajte rozhovor s dieťaťom, aby ste mu ich pomohli zvládnuť. V prípade, že problémy pretrvávajú, zvážte návštevu odborníka.

Tip: Najčastejšie poruchy spánku u detí + tipy, ako ich riešiť

Google+