Matrace podľa ich tvrdosti rozdeľujeme na našom e-shope do 7 stupňov. Stupeň tvrdosti matraca by ste mali vyberať podlľa svojich individuálnych fyzických vlastností a preferencií, a v neposlednom rade podľa svojho zdravia. Nie každému bude vyhovovať mäkký matrac a naopak. Každý človek má totiž iné nároky na tvrdosť matraca.
Pokiaľ uprednostňujete mäkký matrac, budete si vyberať z tvrdosti 2 a 3. Ponúkame Vám široký výber mäkkých matracov, z rôznych materiálov, pričom si z nich vyberú aj tí, čo hľadajú matrac s taštičkovým jadrom. Vyberú si z nich aj partneri s rôznou hmotnosťou, vďaka rozličnej tvrdosti na obidvoch stranách.
Mäkké matrace z rôznych materiálov
Pri výbere mäkkého matraca je potrebné brať do úvahy, aby bol matrac vyrobený z kvalitných materiálov a mal vysokú bodovú elasticitu. Kvalitný mäkký matrac sa prispôsobí anatomickej stavbe tela, vďaka čomu umožní adekvátnu relaxáciu kĺbov a svalov.
V našej ponuke nájdete aj mäkké matrace zónované do 5 alebo 7 anatomických zón tvrdosti. Mäkšie zóny sú pre ramená a kolená, čo ocenia tí, čo obľubujú spánok na boku. Matrac tak nevytvára protitlak, rameno sa lepšie vnorí do matraca.
V mäkkých matracoch sa kombinujú viaceré materiály, tieto matrace nazývame aj sendvičové matrace. Mäkké materiály sú na povrchu, napríklad latex, pamäťová pena, avšak v strede matraca je spevňujúca vrstva, aby sa telo príliš neprehýbalo a nebolo až príliš vnorené do matraca. Spevňujúcim materiálom v strede mäkkého matraca môže byť taštičkové jadro, tvrdšia pena, napríklad HR či PUR pena alebo aj kokos. Tvrdšia vrstva v strede matraca dokáže podoprieť váhu človeka a jeho chrbticu.
Medzi mäkkými matracmi nájdete aj čisto latexové matrace. Latex je mäkký a poddajný materiál, avšak vďaka vysokej hustote dokáže podoprieť aj nadmernú váhu, a preto latexové matrace využijú aj zákazníci s vyššími nárokmi na nosnosť, ktorí obľubujú mäkké matrace.
Prednosti mäkkých matracov
Mäkké matrace majú mnoho predností, no najmä:
- ľahko sa prispôsobia anatomickej stavbe tela – čím zabezpečia komfortný spánok,
- slúžia ako prevencia proti preležaninám,
- netvoria protitlak na najviac exponované časti tela,
- poskytujú optimálnu oporu chrbtici,
- priaznivo pôsobia na pokožku a krvný obeh,
- napomáhajú k uvoľneniu svalov.
Mäkké matrace sú vhodné
- pre osoby dlhodobo ležiace – uvoľňujú svaly, netlačia na tele a nevznikajú tak preležaniny,
- pre zákazníkov s nízkou hmotnosťou,
- pre tých, ktorí spia v polohe na boku,
- pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice a kĺbov,
- pre starších ľudí – čím je človek starší, mal by používať elastickejší a mäkší matrac.
Kto by sa mal vyhýbať mäkkým matracom?
- tí, ktorí spia na chrbte – prirodzenú polohu chrbtice zaistia tvrdšie matrace
- tí, ktorí spia na bruchu – hrozí neprirodzené prehnutie chrbtice, najmä ak má zákazník vyššiu hmotnosť ako 100 kg
- používatelia uprednostňujúci tuhšie matrace
- deti – pre zdravý vývoj chrbtice potrebujú tuhšie matrace
Uloženie mäkkého matraca na správny podklad
Podklad pod mäkké matrace vyberáme podľa ich zloženia. Pokiaľ ide o mäkké penové matrace alebo čisto latexové matrace, tak tie ukladáme predovšetkým na lamelové rošty s predpätými lamelami. Rošty totiž zabezpečia ich optimálne odvetranie. Výnimku tvoria mäkké matrace s taštičkovým jadrom, tie odporúčame uložiť na pevný rošt prípadne plnú dosku s navŕtanými otvormi na odvetranie.
Prečítajte si (súvisiace články)