Zdravotné matrace sú na základe klinického skúšania, hodnotenia a systematického testovania určené na použitie ako zdravotnícka pomôcka. Sú vyrobené z certifikovaných zdravotne nezávadných materiálov a väčšinou sú určené na špecifický účel a pre potreby ľudí s rozličnými zdravotnými ťažkosťami, napríklad pre alergikov, astmatikov, či dlhodobo ležiacich ľudí.
Druhy zdravotných matracov
Podľa účelu a podľa problémov na ktoré sa zdravotné matrace zameriavajú poznáme rôzne druhy týchto matracov.
Ortopedické matrace
Poskytujú úľavu a oporu pohybovej sústave, predovšetkým chrbtici, aby bola počas spánku v prirodzenej polohe. Ortopedický matrac zabraňuje vzniku bolestí chrbta. Takýto zdravotný matrac vyvíja primeraný tlak na jednotlivé telesné body a zabezpečí správne rozloženie váhy človeka.
Ortopedické matrace sa vyrábajú najmä z tvrdších a odolnejších pien, veľmi často sa v nich na spevnenie využíva kokos. Medzi ortopedické zdravotné matrace možno zaradiť aj taštičkové matrace, ktoré majú lepšiu bodovú elasticitu ako klasické pružinové matrace.
Pri výbere ortopedického matraca musíte brať do úvahy spánkovú polohu a ktorá časť chrbtice vám spôsobuje problémy. Spánok na chrbte a bolesti krčnej chrbtice vyžadujú tvrdší ortopedický matrac, pri spánku na boku sa odporúča o niečo mäkší matrac. Pozor by si mali dávať seniori s bolestivými kĺbami, pretože tvrdšie matrace by u nich mohli vytvárať nepríjemný bodový protitlak na citlivé kĺby.
Antidekubitné matrace
Antidekubitné matrace sa odporúčajú pre dlhodobo ležiacich zákazníkov, pacientov v nemocniciach, či seniorov v domovoch sociálnych služieb. U dlhodobo ležiacich ľudí sa veľmi často objavujú dekubity (preležaniny).
Antidekubitné zdravotné matrace zabraňujú preležaninám. Na rizikové miesta, kde najčastejšie preležaniny vznikajú vyvíjajú matrace taký tlak (pod 32 mmHg – 4,27 kPa), aby sa nenarušilo prúdeniu krvi a nedochádzalo k následnému uzavretiu drobných kapilár, čo má za následok vznik dekubitov.
Na výrobu antidekubitných matracov sa najčastejšie používa studená HR pena a moderná pamäťová pena.
Anatomické matrace
Každá časť tela potrebuje inú tvrdosť matraca, aby bola správne rozložená váha tela. V prípade nevhodného rozloženia váhy zostáva tlak na kĺboch a svaloch.
Anatomické zdravotné matrace sa dokonale prispôsobujú krivkám tela ležiaceho človeka a zohľadňujú aj váhu jeho jednotlivých častí. Najmä v polohe na boku sa lepšie prispôsobujú zónované matrace, kde každá zóna vytvára optimálny protitlak pre danú partiu ľudského tela.
Antibakteriálne matrace pre alergikov
Zdravotné matrace pre alergikov sa vyrábajú z materiálov, ktoré nepodporujú alebo eliminujú výskyt roztočov a baktérií. Materiály ako je latex, Aloe vera, striebro či peny so špeciálnou antibakteriálnou úpravou vytvoria také prostredie v ktorom sa nedarí alergénom, plesniam, prachu či roztočom.
Mnohé zo zdravotných matracov sú zároveň antibakteriálne, ortopedické aj anatomické. Majú viacero výborných vlastností a spĺňajú viacero požiadaviek, napríklad medzi anatomickými matracmi nájdete aj také, ktoré spĺňajú aj ortopedické požiadavky, či sú zároveň aj antibakteriálnymi matracmi.
Správna hygiena lôžka vďaka snímateľnému poťahu
Hygienu matraca zabezpečí poťah, ktorý sa dá vyprať v práčke, preto všetky matrace z našej ponuky majú snímateľný poťah. Dokonca si môžete zvoliť antibakteriálne poťahy s antiroztočovou úpravou vhodné pre astmatikov a alergikov. Antidekubitné matrace majú na výber aj zdravotnícke poťahy, ktoré sa môžu prať až na 95 °C, pričom majú nepremokavú ale paropriepustnú úpravu.
Na podklade veľmi záleží
Aby matrac mal také vlastnosti aké požadujete, je veľmi dôležité ho uložiť na správny podklad. Latové a lamelové rošty zabezpečia dokonalé prevzdušnenie matracov, pričom pružné lamely podporia komfort a predĺžia životnosť bezpružinových matracov. Pri taštičkových matracoch zvoľte pevný latový rošt, pričom dbajte, aby medzery medzi latami neboli väčšie ako 6 cm.
Náš tip: Zdravotné matrace pre deti, Akcie, Zdravotné matrace 1+1
Prečítajte si (súvisiace články)